لوح وقلم
I never know how to worship until I know how to love 
قالب وبلاگ

خشکی چشم را جدی بگیرید

امروزه خشكی چشم یكی از شایع ترین علت های مراجعه افراد به درمانگاه چشم پزشكی است. اغلب این مراجعه كنندگان را افراد بالای 55 سال، افرادی كه از لنزهای تماسی استفاده می كنند یا كسانی كه به طور مداوم با كامپیوتر سروكار دارند و افرادی كه در آب و هوای خشك زندگی می كنند، تشكیل می دهند.

خشكی چشم استفاده از كنتاكت لنز را مشكل یا غیرممكن می سازد. با كمال تعجب، زیاد شدن اشك هم ممكن است یكی از عوارض چشم خشك باشد.

چنانچه ترشح معمول چشم، پایین تر از حد طبیعی باشد، عكس العمل غدد اشكی در مقابل تحریكات مخاط چشم، تولید زیاد اشك خواهد كرد.

اگرچه این چشم به طور عمده خشك است، ریزش زیادی اشك، ممكن است خشكی ای را كه باعث این اشك ریزش شده مخفی نگه دارد.

با بالا رفتن سن، تولید اشك كم می شود. اگر چه چشم خشك در هر سنی هم در زنان و هم در مردان ممكن است به وجود آید، اما زنان بعد از یائسگی بیشتر دچار می شوند.

خشكی چشم ممكن است با تورم مفاصل و خشكی دهان همراه باشد كه در این حالت سندرم «شوگرن» نامیده می شود.

بعضی داروها هم تولید اشك را كم می كنند و در نتیجه چشم خشك می شود. كسانی كه به دلایلی این داروها را مصرف می كنند، مجبور هستند خشكی چشم خود را تحمل كنند یا این كه از اشك مصنوعی استفاده نمایند. در بروشور این داروها معمولا این موضوع قید می شود.

معمولا چشم پزشك با معاینه معمولی قادر به تشخیص است. بعضی وقت ها آزمایش هایی لازم می شود.

آزمایشی كه زیاد مورد استفاده قرار می گیرد، شیرمر است كه كاغذ فیلتر مخصوص نوار مانندی را زیر پلك پایینی می گذارند و سرعت و میزان تولید اشك را در شرایط مختلف اندازه گیری می كنند.

پرده اشكی چیست؟

هنگام گریه كردن یا تحریك چشم و اشك جاری می شود؛ اما اشك یك عمل روزانه مهم تر از اینها دارد. با هر پلك زدن، پرده ای از اشك روی چشم گسترش می یابد و سطح بیرونی چشم را صاف و برای جذب نور شفاف می كند.

بدون این پرده اشكی دید خوب ممكن نخواهد بود. پرده اشكی، از سه لایه تشكیل شده است؛ لایه چرب، لایه آبی و لایه ترشحات مخاطی.لایه چرب قسمت بیرونی پرده اشكی است كه از غدد ریز كناره های پلك ترشح می شود.

این غدد ریز را «میبومین» می گویند.كار اصلی این لایه چرب این است كه سطح پرده اشكی را صاف و نرم كرده و از بخار شدن اشك جلوگیری كند.

لایه آبی وسطی كه بزرگ ترین لایه پرده اشك است، قسمت اعظم آنچه را كه به طور معمول اشك می نامیم، تشكیل می دهد.

این لایه آبی از غدد ریزی كه روی ملتحمه چشم منتشر است و همچنین از غده بزرگی و اصلی اشك ترشح می شود (ملتحمه عبارت است از پرده ظریفی كه داخل پلك و خارج كره چشم را می پوشاند). لایه آبی چشم را تمیز می كند و اجسام خارجی و مواد تحرك كننده چشم را از آن می شوید و دور می كند.

داخلی ترین لایه اشكی شامل ترشحات مخاطی است كه توسط سلول های دیگر ملتحمه ترشح می شود. این لایه باعث می شود كه لایه آبی به طور یكنواخت روی سطح چشم گسترده شده و چشم همیشه مرطوب نگه داشته شود.

اگر این لایه نبود، اشك به چشم نمی چسبید. نكته جالب این است كه دو نوع اشك وجود دارد؛ اشكی كه چشم را نرم و لغزنده می كند و اشكی كه بر اثر تحریك چشم یا احساسات عاطفی به وجود می آید.

اشكی كه چشم را لغزنده می كند، به طور مستمر تولید می شود، اما اشك زیادی وقتی تولید می شود كه چیزی چشم را تحریك كند یا این كه شخص گریه كند.

از اشك مصنوعی استفاده كنید

اساس درمان خشکی چشم، جایگزینی اشك مصنوعی به جای اشك طبیعی است. اشك مصنوعی به صورت قطره های چشمی در داروخانه ها در دسترس است كه بدون نسخه هم داده می شود. با استفاده از آنها نرمی، لغزندگی و رطوبت چشم دوباره به دست می آید.

انواع مختلف آنها در بازار فراوان است و افراد نیازمند به آن چند نوعش را امتحان می كنند تا مناسب ترین آنها را كه با آن احساس راحتی می كنند به دست آورند و مقدار استفاده آن به اندازه مورد لزوم است. ممكن است یك تا دو بار در روز باشد یا این كه چند بار در ساعت.

ذخیره كردن و نگهداری اشكی كه به طور طبیعی تولید می شود نیز یك راه دیگر برای مرطوب نگه داشتن چشم است.

اشك پس از این كه سطح روی چشم را شست و شو داد، وارد سوراخ كوچكی به نام پانكتوم می شود كه در هر پلك وجود دارد، سپس از داخل كانال كوچكی به كیسه اشكی می ریزد و بعد توسط كانال دیگری به بینی راه می یابد.

این كانال ها را ممكن است چشم پزشك به طور دائم ببندد. این بستن باعث می شود مقداری اشك جمع آوری شود و چشم به مدت زیادتری مرطوب بماند.

جلوگیری از بخار شدن اشك نیز می تواند عوارض چشم خشك را بهبود بخشد.

در زمستان وقتی بخاری روشن می شود، با استفاده از دستگاه مرطوب كننده یا با گذاشتن یك ظرف آب روی شوفاژ می توان رطوبت هوا را افزایش داد.

استفاده از عینك غواصی باعث جلوگیری از بخار شدن اشك توسط باد می شود. عواملی كه خشكی هوا را بیشتر می كنند، باعث می شوند افرادی كه چشم خشك دارند، احساس ناراحتی بیشتری كنند. این عوامل عبارت است از گرمای بیش از اندازه اتاق، سشوار، روزهای بادی یا هر چیز كه ماده تحریك كننده ای به هوا اضافه كند. مخصوصا سیگار كشیدن برای این افراد بسیار ناراحت كننده است.

بعضی از افرادی كه چشم خشك دارند، از خارش شدید چشم موقع بیدار شدن شكایت دارند. این عارضه با تجویز یك پماد هنگام خواندن، قابل درمان است.

لازم است از پماد كمترین مقدار ممكن مصرف شود زیرا پماد زیادی باعث تاری دید موقت می شود. اگرچه پمادهای حاوی ویتامین A به نظر می رسد برای افراد مبتلا به «سندرم استیونس ـ جانسون» و بیماری «پمفیگوئید» مفید است، اما برای افرادی كه چشم خشك دارند فایده ای ندارد.

اشخاصی كه چشم خشك دارند، ممكن است فقط به اشك مصنوعی احتیاج داشته باشند، ولی گاه خشكی چشم آنقدر زیاد است كه صدمات جدی به چشم می زند.

در این صورت حتما باید به چشم پزشك مراجعه شود تا تشخیص معلوم شود و معالجه لازم انجام شود.

[ پنجشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۱ ] [ 1:50 ] [ پورقاسمیان ] [ ]
 
الفباي تفسير CBC

اگر چه امروزه آزمايش‌هاي بسيار دقيقي وجود دارند که مي‌توانند مقدار ميکروسکوپي جزيي‌ترين اجزاي روي سلول‌هاي سرطاني را هم در بدن اندازه بگيرند و يا هر لحظه عناصر پروتئيني يا شيميايي جديدي معرفي مي‌شوند که اندازه‌گيري آنها در خون يا ديگر مايعات بدن مي‌تواند به پزشکان در تشخيص بيماري‌ها کمک کند اما براي اغلب مردم و همچنين بسياري از پزشکان، کلمه «آزمايش‌» يادآور آزمايش کامل خون، يعني همان آزمايش معروفي است که تعداد سلول‌هاي اصلي خون طي آن اندازه‌گيري مي‌شود. آزمايش خون يا CBC که مخفف جمله انگليسي «شمارش کامل خون» است، يکي از ابتدايي‌ترين و در عين حال اصلي‌ترين آزمايشاتي است که مي‌تواند زمينه تشخيص بسياري از بيماري‌ها و از آن مهم‌تر، بيانگر شرايط کلي و حياتي بدن باشد. براي آشنايي بيشتر با اجزاي اين آزمايش و فهميدن اينکه معني آن چند حرف انگليسي با اعدادي که روبه‌رويشان نوشته مي‌شود چيست، مي‌توانيد مطالب زير را بخوانيد.

RBC

RBC مخفف کلمه سلول‌ قرمز خون است. اين سلول‌هاي قرمز يا همان گلبول‌هاي قرمز، در واقع اصلي‌ترين قسمت خون و عامل رنگ قرمز آن هستند. خود اين رنگ قرمز به دليل وجود ماده‌اي به نام هموگلوبين است که کمک مي‌کند گلبول‌ قرمز، اصلي‌ترين وظيفه خود يعني حمل و نقل اکسيژن و دي‌اکسيدکربن را انجام دهد. به طور خلاصه مي‌شود گفت گلبول‌هاي قرمز وسيله حمل و نقل اکسيژن از ريه به بقيه سلول‌هاي بدن هستند.مقادير طبيعي: بين 7/4 تا 1/6 ميليون در هر ميکروليتر خون. اين عدد براي خانم‌ها مقداري کمتر و در کودکان مقداري بيشتر است.

چه چيزهايي باعث کاهش آن مي‌شوند؟
 

خون‌ريزي‌هاي گوارشي يا خون‌ريزي‌‌هاي واضح از محل زخم، سوءتغذيه و فقر آهن يا کمبود ويتامين B12 ، شکستن سلول‌هاي خوني يا هموليز در اثر بعضي بيماري‌هاي خاص مثل فاوسيم، بعضي مشکلات ژنتيکي مثل گلبول‌هاي قرمز سلول داسي‌شکل و مشکلات مغز استخوان باعث پايين آمدن مقدار گلبول‌هاي قرمز مي‌شوند. نارسايي و بعضي مشکلات کليوي، بيماري‌هاي مزمن و تومورهاي سرطاني و همچنين بيماري‌هاي روماتوييد هم باعث از بين رفتن RBCهاي خون و کاهش اين عدد در برگه آزمايش مي‌شوند.

چه چيزهايي باعث افزايش آن مي‌شود؟

مقدار بالاي گلبول قرمز مي‌تواند نشان‌دهنده ظرفيت‌ بالاي حمل اکسيژن باشد. در بعضي ورزشکاران و همچنين زندگي در ارتفاع به خاطر کمبود اکسيژن در هوا باعث افزايش RBC خون مي‌شود. بيماري‌هاي ريوي يا کلا هر نوع بيماري‌اي که هيپوکسي مزمن (کمبود اکسيژن طولاني مدت در بدن) ايجاد مي‌کند، مثلا بيماري‌ مادرزادي قلبي، هم باعث توليد بيشتر RBC مي‌شوند.
نکته:
گلبول قرمز به طور طبيعي بعد از توليد در مغز استخوان 120 روز در خون زندگي مي‌کند و در آخر عمر خود خرد مي‌شود و به عناصر سازنده‌اش تبديل مي‌شود.
مقدار
RBCها در طي بارداري به طور طبيعي کمي کمتر نشان داده مي‌شود چون حجم مايع خون افزايش پيدا کرده است.
عدد
RBC در واقع مقدار دقيق گلبول‌هاي قرمز در 1ميلي‌ليتر خون محيطي است.
بسته به آزمايشگاه و نوع کيت مورد استفاده، ممکن است مقياس شمارش اين سلول فرق کند.
خوردن داروهايي مثل کلرامفنيکل هم باعث کاهش
RBC مي‌شود.

HCT

هموتوکريت يا HCT هم يکي از مقادير اندازه‌گيري گلبول قرمز است. به طور کلي «هم» به معني آهن است و هر جا در هر کلمه‌اي آمد حتما آن کلمه ارتباطي با گلبول قرمز دارد. هماتوکريت درصدي از حجم کلي خون است که از گلبول قرمز ساخته شده و با اندازه‌گيري قسمت قرمز رسوب خون در لوله آزمايش نسبت به کل ارتفاع خون اندازه‌گيري مي‌شود. به خاطر بيماري‌ها و شرايط مختلفي که مي‌توانند اندازه‌گيري RBC و Hgb را با اشکال مواجه کنند، HCT هم اندازه‌گيري مي‌شود تا به طور مستقيم نشان‌دهنده اندازه هموگلوبين و گلبول قرمز در خون باشد. اين عدد معمولا با درصد نشان داده مي‌شود. مقادير طبيعي: اعداد بين 42 تا 52 درصد براي آقايان و 37 تا 47 درصد براي خانم‌ها نرمال به حساب مي‌آيد. در خانم‌هاي باردار درصد بالاتر از 33 طبيعي است.
محدوده خطر:
HCT بالاتر از 60 درصد و پايين‌تر از 15 درصد بايد باعث نگراني پزشک شود.

چه چيزهايي باعث کاهش آن مي‌شود؟

تقريبا همان دلايل RBC،Hgb به علاوه شرايطي مثل پرکاري تيروييد، سيروزکبدي، نارسايي مغز استخوان و ميلوم مولتيپل باعث کاهش هماتوريت مي‌شوند.

چه چيزهايي باعث افزايش آن مي‌شود؟

سوختگي، اسهال شديد، بيماري‌هاي انسدادي ريوي، از دست دادن زياد آب، توليد بيش از حد گلبول قرمز عوامل افزايش HCT هستند.
نکته:
بيماري‌هايي که باعث به وجود آمدن شکل‌هاي غيرطبيعي گلبول قرمز مي‌شوند (مثل بيماري گلبول قرمز داسي‌‌شکل) مقدار
HCT را تغيير مي‌دهند.
وقتي مقدار گلبول سفيد به شدت بالا باشد بر مقدار
HCT موثر است.
در صورت طبيعي بودن اندازه‌هاي گلبول قرمز، مقدار هماتوکريت 3 برابر هموگلوبين است.
هماتوکريت را نبايد بلافاصله بعد از خون‌ريزي شديد اندازه‌گيري کرد.

WBC

اين سه حرف مخفف «سلول‌هاي سفيدخون» و نشان‌دهنده گلبول‌هاي سفيد است. اندازه‌گيري مقدار گلبول‌هاي سفيد خون يکي از روش‌هاي اصلي تعيين وجود عفونت در بدن است چون اين سلول‌ها که جزو سيستم دفاعي بدن هستند در شرايط بيماري‌هاي عفوني و غيرعفوني واکنش‌هاي مختلفي از خود نشان مي‌دهند.
شمارش
WBCها دو جزء دارد. يکي مقدار کلي گلبول‌هاي سفيد در يک ميلي‌ليتر خون و جزء ديگر شمارش جزء به جزء اين سلول‌ها چون گلبول‌ سفيد خود متشکل از پنج نوع مختلف است که کم و زياد شدن هر کدام از اين انواع معني خاص خود را دارد. کلمه «diff» که در جلوي CBC به معني آزمايش خون نوشته مي‌شود درخواست براي شمارش همين انواع مختلف گلبول‌سفيد است.مقادير طبيعي: در بزرگسالان و بچه‌هاي بالاتر از 2 سال مقدار گلبول‌سفيد بين 5 تا 10 هزار در هر ميلي‌ليتر خون طبيعي است.
محدوده خطر:
WBC کمتر از 2500 و بيشتر از 30000 هر کدام نشان‌دهنده بيماري‌هايي هستند که مي‌توانند گاهي خطرناک باشند.

چه چيزهايي باعث کاهش آن مي‌شود؟

لکوپني يا کاهش گلبول‌سفيد به مقادير زير 4هزار گفته مي‌شود که معمولا در نتيجه نارسايي مغز استخوان، مسموميت دارويي عفونت بسيار زياد، سوءتغذيه، بيماري‌هاي خودايمني، ايدز، به وجود مي‌آيد. در بسياري از انواع نارسايي‌هاي مغز استخوان (مثلا بعد از شيمي‌درماني،‌ راديوتراپي و...) هم اين مقدار کاهش مي‌‌يابد.

چه چيزهايي باعث افزايش آن مي‌شود؟
 

افزايش گلبول‌سفيد، لکوسيتوز نام دارد و به مقادير بالاتر از 10هزار گفته مي‌شود. که به طور معمول نشان‌دهنده عفونت، التهاب، تخريب بافت بدن و يا لوسمي يا سرطان خون است. ضربه و جراحت، استرس و تب هم مقدار WBC را افزايش مي‌دهند.
نکته:
عمل اصلي گلبو‌ل‌سفيد مبارزه با عفونت و حذف عوامل خارجي و مزاحم است و در مواقع آلرژ‌ي‌ها هم اين سلول‌ها مسوول بروز واکنش هستند.
تغيير هر کدام از انواع
WBC معني خاص خود را دارد و ممکن است نشان‌دهنده عفونت با ميکروب، ويروس و يا حتي استرس باشد.
فعاليت شديد بدني و ورزش سنگين هم براي مدتي باعث بالا رفتن تعداد
WBC در خون مي‌شود. بارداري و زايمان هم اين مقدار را افزايش مي‌دهند.

Hgb

در برگه‌هاي آزمايش مختلف ممکن است به صورت‌هاي مختلف HGB،Hg، يا Hgb نوشته شود. هم اينها مخفف کلمه هموگلوبين، يکي از عناصر اصلي تشکيل دهنده گلبول‌ قرمز است. اين ماده که در آن آهن به کار رفته خود از اسيد آمينه تشکيل شده و جايگاه‌هاي مختلفي براي ترکيب با اکسيژن دارد. هموگلوبين در جايي که اکسيژن زياد وجود دارد با آن ترکيب مي‌شود و در محيط کم اکسيژن آن را آزاد مي‌کند.اندازه‌گيري مقدارکلي هموگلوبين در واقع نوعي نشان‌هنده تعداد گلبول‌هاي قرمز است.مقادير اصلي: مقدار طبيعي براي آقايان بين 14 تا 18 گرم در هر دسي‌ليتر است و براي خانم‌ها مقادير بين 12 تا 16 گرم در هر دسي‌ليتر طبيعي محسوب مي‌شود.
محدوده خطر: هموگلوبين زير 5 و بالاي 20 مقادير بحراني به حساب مي‌آيند و حتما نيازمند رسيدگي فوري هستند.

چه چيزهايي باعث کاهش آن مي‌شود؟

دقيقا همان دلايل کاهش گلبول‌هاي قرمز چون هموگلوبين را هم تخريب مي‌کنند باز کاهش مقدار آن در خون مي‌شوند. کم‌خوني، خون‌ريزي شديد، سرطان، سوءتغذيه، بيماري لوپوس، بيماري‌هاي کليوي و بزرگي طحال باعث کاهش هموگلوبين مي‌شوند. مصرف آنتي‌بيوتيک‌ها، آسپيرين و ايندومتاسين و همچنين داروهاي ضدسرطان هم هموگلوبين خون را کم مي‌کنند.

چه چيزهايي باعث افزايش آن مي‌شود؟

مشکلات ريوي، سوختگي شديد، نارسايي مزمن ريه و از دست دادن زياد آب (دهيدراسيون‌) مقدار اين ماده حياتي را افزايش مي‌دهند. جنتامايسين و متيل‌دوپا هم جزو داروهايي هستند که عوارض جانبي‌شان افزايش Hgb است.
نکته:
مقدار
Hgb در بارداري کاهش مي‌يابد چون با اينکه خون‌سازي کمي بيشتر شده است اما حجم مايع بدن و خون بالا رفته و مقدارکلي هموگلوبين در هر دسي‌ليتر آن کاهش مي‌يابد.
زندگي در ارتفاع هم به خاطر نياز بيشتر بدن به اکسيژن و کمبود اکسيژن محيط باعث توليد بيشتر هموگلوبين مي‌شود.
در طحال اغلب سلول‌هاي پيرخون تخريب مي‌شوند. بزرگ شدن طحال يعني تخريب بيشتر سلول‌ها و به همين دليل به دنبال آن کاهش
RBC و Hgb رخ مي‌دهد.

Plt

پلاکت‌ها، اجزاي کوچک ديسک شکلي هستند که در خون وجود دارند و از بقيه سلو‌ل‌هاي خوني بسيار کوچک‌ترند. اين ساختارها حاوي آنزيم‌هايي هستند که باعث انعقاد خون مي‌شوند و وظيفه اصلي آنها جلوگيري از خون‌ريزي و خارج شدن گلبول‌قرمز از داخل رگ است. Plt نشان‌دهنده تعداد پلاکت‌ها در هر ميلي‌ليتر مکعب خون است و عدد مربوط به آن معمولا بزرگ‌ترين عدد برگه آزمايش خون است.
به غير از کنترل سيستم انعقادي خون، از ميزان پلاکت براي بررسي روند بهبود نارسايي مغز استخوان و بيماري‌هاي خوني هم استفاده مي‌شود.مقادير طبيعي: پلاکت بين 150 هزار تا 400 هزار در هر ميلي‌مترمکعب خون براي بزرگسالان طبيعي است. در نوزادان اين مقدار کمي بيشتر است.
محدوده خطر: پلاکت زير 50‌ هزار يا بيشتر از يک ميليون کاملا غيرطبيعي است و نيازمند توجه ويژه است.

چه چيزهايي آن را کاهش مي‌دهد؟

بزرگ شدن طحال، خون‌ريزي شديد و مصرف پلاکت، لوسمي يا سرطان خون ترومبوسيتوپني، (انواع وراثتي کمبود پلاکت)، انعقاد منتشر خون در داخل رگ‌ها، شيمي‌درماني بعد از سرطان، عفونت و نارسايي مغز استخوان باعث کاهش PH مي‌شود. عدم توليد پلاکت هم مي‌تواند به خاطر مشکلات استخواني باشد.

چه چيزهايي آن را افزايش مي‌دهد؟

بيماري‌ آرتريت روماتوييد، کم‌خوني فقر آن و مشکلات بعد از برداشت طحال باعث افزايش مقدار پلاکت مي‌شوند.
به اين عوامل مي‌توان بعضي سرطان‌ها و بيماري‌هاي ژنتيکي خاص را هم اضافه کرد.
نکته:
ورزش شديد و قدرتي باعث افزايش ميزان پلاکت مي‌شود. در هنگام قاعدگي مقدار پلاکت کمي کاهش پيدا مي‌کند.
قرص‌هاي ضدبارداري باعث بالا رفتن مقدار پلاکت مي‌شوند. در حالي که استامينوفن پلاکت را کاهش مي‌دهد.

صبح آزمايش خون بدهيد

انجام آزمايش خون يکي از ساده‌ترين روش‌هاي آزمايش است. با پيشرفت تکنولوژي و وجود دستگاه‌هاي جديد معمولا پس از چند دقيقه مي‌‌توان پاسخ اين آزمايش را دريافت کرد.
براي انجام اين آزمايش حدود 5 تا 7 ميلي‌ليتر از خون وريدي لازم است که معمولا آن را در يک لوله آزمايش که با ماده ضدانعقاد خون پوشيده شده است جمع‌آوري مي‌کنند.
براي حل شدن بهتر ماده ضدانعقاد با خون موقع‌ خون‌گيري و کمي بعد از آن لوله را تکان مي‌دهند.در طي انجام آزمايش بايد از هر اتفاقي که موجب تخريب سلول‌هاي خوني مي‌شود جلوگيري کرد.بعد از انجام آزمايش بايد مدتي روي محل خون‌گيري فشار وارد کرد تا خون بند بيايد. در موارد کم‌‌خوني شديد هم خون‌گيري براي انجام آزمايش خون مشکلي ايجاد نمي‌کند.براي کساني که ترس از سوزن و يا ديدن خون دارند بايد تمهيدات ويژه در نظر گرفته شود.
به غير از اجزاي اصلي آزمايش خون مثل مقادير پلاکت، گلبول‌سفيد و قرمز، هموگلوبين، مقياس‌هاي ديگري مثل
MCV و MCH و MCHC وجود دارند که همه مربوط به گلبول‌قرمز و اندازه، شکل و مقدار هموگلوبين آن هستند. مقادير متفاوت هر کدام از اينها مي‌تواند نشان‌دهنده نوع خاصي از کم‌خوني باشد.
بهترين زمان براي انجام آزمايش خون صبح و در شرايط طبيعي بدن است. استرس، فعاليت شديد و يا خون‌ريزي حاد مي‌تواند نتايج را کمي تغيير دهد.

MCV= حجم متوسط گلبول قرمز
Hb= مقدار هموگلوبین
RBC= مقدار گلبول قرمز
ESR= میزان رسوب گلبول قرمز
MCH= متوسط هموگلوبین موجود در گلبول قرمز

منبع:http://www.salamat.com

[ سه شنبه یازدهم مرداد ۱۳۹۰ ] [ 11:52 ] [ پورقاسمیان ] [ ]
.:: پرمویی در خانم ها یا "هیرسوتیسم" چیست و چگونگی درمان آن ؟ ::. موهای زاید در خانم ها مشكل نسبتا شایعی است كه گهگاه عوارض روانی هم به دنبال دارد. حتماً شما نیز در میان اطرافیانتان با خانم‌هائی كه در صورتشان موهای ضخیم و سیاه رنگ وجود دارد، رو به رو شده‌اید. اصلا شاید خود شما یكی از كسانی باشید كه با این مشكل مواجه هستند. اگر این طور است باید به اطلاعتان برسانم كه شما تنها نیستید، چون خانم‌های زیادی وجود دارند كه با این مشكل مواجهند و تعداد آنها به طور شگفت انگیزی رو به افزایش است. اكثر خانم‌هائی كه با این مشكل مواجهند، چون از ظاهرشان ناراضی هستند، قبل از اینكه علت اصلی ایجاد این وضعیت را پیدا كنند، به انواع و اقسام داروها و روش‌های درمانی دردناك و غیر دردناك متوسل می‌شوند. اما چون در بسیاری از موارد علت اصلی برطرف نشده، پس از مدت كوتاهی همه چیز به حالت اول باز می‌گردد. هیرسوتیسم چیست؟ به رشد بیش از اندازه مو در مكان‌های خاصی از صورت و بدن خانم‌ها هیرسوتیسم یا پر مویی گفته می شود. موهای صورت یك خانم به طور طبیعی باید كمرنگ و نازك بوده و به آسانی قابل دیدن نباشند. اگر در صورتتان موهای ضخیم و سیاه با الگوی مردانه (خصوصاً در محل ریش و سبیل) رشد كرده، یا اگر در مدت زمان كوتاهی رشد سریع مو در بدنتان داشتید حتماً به پزشك مراجعه كنید و توجه داشته باشید كه این مشكل علاوه براینكه روی ظاهرتان اثر می‌گذارد، ممكن است مشكلات درونی فراوانی را برایتان ایجاد كند، پس آن را دست كم نگیرید. قبل از گذاشتن تشخیص هیرسوتیسم باید به این نكته توجه داشته باشید كه الگوی طبیعی رشد مو بر اساس زمینه نژادی بسیار متفاوت است. مثلاً سفید پوستان موهای صورتی بیشتری نسبت به سیاه پوستان و نژاد زرد دارند و زنان مدیترانه ای به طور طبیعی موهای بیشتری نسبت به زنان شمال اروپا دارند. علت ایجاد این بیماری در خانم‌ها این است كه پیازهای مو توسط تستوسترون یا سایر آندروژن‌ها (هورمون‌های مردانه) دچار تحریك بیش از حد می شوند. آندروژن‌ها برجسته‌ترین هورمون جنسی در مردان هستند و درخانم‌ها به طور طبیعی معمولاً سطح كمی از این هورمون‌های مردانه وجود دارد اما گاهی به عللی این هورمون‌ها به طور غیر طبیعی افزایش می‌یابند و منجر به ازدیاد رشد مو می‌شوند. هیرسوتیسم گاهی در حضور سطح طبیعیِ هورمون‌ها نیز رخ می دهد كه در این مورد معمولاً حساسیت گیرنده‌های پوست آن نواحی، نسبت به تستوسترون افزایش یافته است. كی به بالا رفتن هورمون‌های مردانه شك كنیم؟ در صورت ایجاد هر یك از علائم زیر حتی در صورت عدم وجود هیر‌سوتیسم به بالا رفتن هورمون‌های مردانه در بدنتان شك كرده و با پزشك مشورت كنید: - قاعدگی های كم، نامنظم یا قطع شده - جوش‌های مقاوم به درمان - خشونت صدا - عقب رفتن خط رویش موهای سر - كاهش اندازه پستان‌ها یا بزرگ شدن كلیتوریس نشانه‌های زیر ممكن است مطرح كننده علت زمینه‌ای برای هیرسوتیسم در تخمدان‌ها، غدد فوق كلیوی یا هیپوفیز باشند : - چاقی به طور شایعی در نشانگان تخمدان پر كیست كه یك علت شایع برای افزایش هورمون مردانه است دیده می شود. - پوست تیره و ضخیم شده در چاله آرنج، كشاله ران یا گردن - كبودی سریع، اضافه وزن در ناحیه میانی یا ضعف - ترشح شیر یا سایر مایعات از پستان در زمانی كه كودك شیرخوار ندارید - فشار خون بالا، قند خون بالا و مشكلات كلسترول - هیرسوتیسم پیش از بلوغ یا هیرسوتیسمی كه به طور ناگهانی رخ می‌دهد - از آنجا كه برخی مشكلات پزشكی كه باعث پر مویی می شوند، شكل خانوادگی دارند حتی اگر پرمویی در بین اعضای خانواده شما رایج است، با پزشك مشورت كنید هورمون های مردانه چگونه ایجاد می‌شوند؟ محل اصلی تولید هورمون‌های مردانه در بیضه است. اما همانطور كه می‌دانید خانم‌ها بیضه ندارند، پس منشاً این هورمو‌ن‌ها در خانم‌ها كجاست؟ افزایش تولید هورمون‌ مردانه در یك خانم می‌تواند از اختلالی در تخمدان‌ها، غدد فوق كلیوی یا غده هیپوفیز در مغز ناشی شود. مثلاً نشانگان "تخمدان پر كیست" یكی از بیماری‌های تخمدان است كه می‌تواند باعث پرموئی شود (در مورد این نشانگان در همین صفحه صحبت خواهیم كرد.) علت دیگر داروها هستند. برخی داروها مانند پروژسترون‌های استفاده شده در بعضی مدل‌های قرص‌های پیشگیری از بارداری یا داروهای فشار خون یا استروییدهای تسكینی كه حاوی هورمون مردانه هستند و اثراتی مشابه هورمون‌های مردانه دارند نیز باعث ایجاد هورمو‌ن‌های اضافی می‌شوند. داروهای دیگری نیز وجود دارند كه به طور غیرمستقیم باعث ساخته شدن تستوسترون می شوند. از این دسته می‌توان به داروهایی برای درمان تهوع، اسكیزوفرنی، پرخاشگری، صرع، سردردهای میگرنی، و داروهای درمان اختلالات دو قطبی اشاره كرد. گاهی بعضی از موارد رشد زیاد مو با رشد موی مردانه تناسب ندارد (مانند رشد مو در میان چشم‌ها، پیشانی، شقیقه‌ها، بالای چانه و صورت) این نحوه رشد مو می تواند از مشكلات تیروییدی ‌یا ‌بیماری بی‌اشتهایی عصبی ناشی شود. همچنین این مشكل می‌تواند از استفاده طولانی مدت از داروهای خاص مانند داروهای ‌استروییدی‌: سیكلوسپورین فنی‌تویین، مینوكسیدیل، پنی‌سیلامین و داروهای پوستی كه با درمان‌های ضد‌آفتاب ‌تركیب می‌شوند، ناشی شده باشد. نشانه ها و تشخیص : برای پیدا كردن علت هیرسوتیسم باید به سن ایجاد، سرعت پیشرفت رشد مو و نشانه همراه آن توجه كنیم. اگر چرخه های قاعدگی به هم خورده باشد به احتمال زیاد مشكل از تخمدان است (مثلاً تخمدان پر كیست) و ربطی به غده فوق كلیه ندارد، اما اگر ترشح شیر از پستان، فشار خون بالا، سهولت كبود شدن، افزایش وزن قسمت‌های مركزی مثل شكم و ضعف وجود داشته باشد به مشكلات غده فوق كلیه فكر می كنیم. اگر قاعدگی شكل طبیعی دارد، ممكن است هیرسوتیسم ژنتیكی باشد. هیرسوتیسم دارای درجات مختلفی است. زنی با هیرسوتیسم خفیف ممكن است علائم رویش موی تیره در روی لب فوقانی، چانه، اطراف پستان‌ها یا روی شكم داشته باشد. هیرسوتیسم پیشرفته تر منجر به رشد مو در پشت، شانه ها، جناغ سینه و بالای شكم می شود. این نوع هیرسوتیسم بیشتر اوقات در هنگام بلوغ ایجاد می‌شود و علت آن تغییرات هورمونی شدیدی است كه در این دوران ایجاد می شود. برای تشخیص حتماً به یك پزشك مراجعه كنید. پزشك شما ممكن است سوالاتی در مورد تاریخچه پزشكی با توجه خاص به چرخه‌های قاعدگی‌تان بپرسد و ممكن است معاینه تان كند. در مورد كسانی كه هیرسوتیسم و به هم خوردن چرخه های قاعدگی جدیداً اتفاق افتاده، ممكن است نیاز به بررسی در مورد مشكلات بالقوه خطرناكتری مانند تومور تخمدان‌ها، غدد فوق كلیوی یا هیپوفیز باشد. نشانگان تخمدان پركیست : نشانگان تخمدان پر كیست وضعیتی است كه اغلب با قاعدگی نامنظم (كه شایع‌ترین یافته است)، افزایش رشد موهای زائد ( هیرسوتیسم) و چاقی مشخص می‌شود. اما می‌تواند زنان را به اشكال متفاوت مبتلا كند. قاعدگی نامنظم به معنای داشتن چرخه های قاعدگی است كه در فواصل طولانی تر از ۵۳ روز یا كمتر از ۸ بار در سال اتفاق می‌افتد. نشانگان تخمدان پركیست امكان دارد در زمانی كه خانمی برای باردار شدن مشكل دارد بارز شود. علائم و نشانه‌های نشانگان تخمدان پر كیست از اختلال در چرخه تولید مثل منشاء می‌گیرد كه بصورت طبیعی هر ماه با آزاد شدن یك تخمك از تخمدان (تخمك گذاری) تكمیل می‌شود. نام این وضعیت از ظاهر تخمدان‌ها، در زنانی كه این اختلال را دارند گرفته شده است. (تخمدان بزرگ و پر از كیست است) این كیست‌ها فولیكول‌هایی هستند كه از كیسه مایع حاوی تخمك‌های نابالغ پر شده‌اند. تشخیص زود هنگام و درمان تخمدان پر كیست می‌تواند خطر عوارض طولانی مدت مانند دیابت و بیماری قلبی را كم كند. راه تشخیص : حضور كیست‌های تخمدانی كه در سونوگرافی توسط پزشك تشخیص داده می‌شود، می‌توانند علا‌مت نشانگان تخمدان پر كیست باشند. زنی ممكن است تخمدان پر كیستی داشته باشد ولی نشانگان تخمدان پر كیست نداشته باشد. از سوی دیگر زنی با نشانگان تخمدان پر كیست ممكن است تخمدان‌هائی با ظاهر طبیعی داشته باشد. بسیاری از زنان مبتلا به نشانگان تخمدان پر كیست چاق هستند. به نظر می رسد توزیع چربی بر شدت علائم اثر می‌گذارد. یك مطالعه نشان داد زنانی كه چاقی مركزی دارند (وجود چربی در قسمت میانی بدن یا تنه) هورمون مردانه و سطح قند و چربی بالاتری نسبت به زنانی كه چاقی آنها در اندم‌هاست دارند. درمان هیرسوتیسم : بسیاری از علل هیرسوتیسم تمایل به رشد زیاد مو در كل دوره زندگی دارند. اما بیشتر زنان به درمان پزشكی در صورتی ‌كه چند ماه یا بیشتر ادامه یابد، پاسخ می دهند. برای همه زنان درمان زیبایی و داروهائی كه اثر هورمون‌های مردانه را بر پیازهای مو كم می‌كنند كمك كننده است، اما باید توجه داشته باشید كه از بین بردن ظاهری موها، علت اصلی و درونی هیرسوتیسم را از بین نخواهد برد. پس تاكید می‌كنیم كه حتما با مراجعه به پزشك علت را پیدا كنید. در صورتی‌كه علت مشخصی برای هیرسوتیسم شناسایی شود، پزشك درمان مناسب آن مورد را پیشنهاد می كند و در این صورت است كه بیشتر موارد هیرسوتیسم می تواند با موفقیت، با درمان دارویی و زیبایی برطرف شود. در زنانی كه اضافه وزن دارند، از دست دادن وزن می‌تواند سطوح آندروژن را كم كرده و هیرسوتیسم را بهبود ببخشد. برخی علل هیرسوتیسم مانند تومورهایی كه آندروژن تولید می كنند یا تومورهای غده هیپوفیز می‌توانند از طریق جراحی، اشعه درمانی یا هر‌ دو درمان شوند. پزشك ممكن است برای تعدیل اثرات ناشی از افزایش ‌هورمون، داروهایی‌ را ‌تجویز ‌كند. اسپیرنولاكتون اثر هورمون مردانه را از بین برده و تولید هورمون جدید ‌مردانه ‌را‌ متوقف می‌كند. اسپیرنولاكتون یكی از داروهای دفع كننده آب است و ممكن است باعث شود بیش از روزهای دیگر ادرار كنید. عوارض جانبی دیگر آن‌، خشكی پوست، سوزش سردل‌، سردرد و خستگی است. دیگر داروهای ضدهورمون مردانه فیناسترید و فلوتامید هستند اما این داروها گرانتر از اسپیرنولاكتون هستند و عوارض جانبی بیشتری دارند. داروی دیگر (دیان) است. اصول مصرف قرص‌‌ ‌دیان به این‌ ‌ترتیب است كه یك قرص در روز به مدت ۱۲ روز تجویز می‌شود. توجه كنید كه این دارو باید زیر نظر پزشك مصرف شود. الكترولیز : برای برداشتن دائمی موهای زائد، بعضی از زنان علاوه بر درمان طبی تحت الكترولیز هم قرار می‌گیرند. در این روش سوزن نازكی داخل فولیكول مو قرار داده می‌شود و از جریان الكتریكی برای از بین بردن فولیكول مو استفاده می‌شود. این روش دردناك است و از آنجا كه تنها یك فولیكول در هر مرتبه درمان می‌شود، برای نواحی بزرگ بدن مفید نیست. اپیلاتورها : این موبرها مانند تیغ هستند اما در این روش مو از زیر پوست كنده می شود. فایده این روش در این است كه بدن مدت طولانی بدون مو خواهد بود و زمان بیشتری برای رشد نیاز دارند و اگر این روش در قسمتی از بدن بطور مرتب و مكرر انجام شود تعداد موهای آن منطقه به مرور كاهش خواهد یافت. این روش قدری دردناك است. در این روش مو باید تا اندازه ‌ی بلند شده باشد تا دستگاه اپیلیتور كار كند. این دستگاه را روی پوست های خیلی حساس بدن مانند پوست صورت، دستگاه تناسلی و زیر بغل نباید استفاده كرد. این دستگاه و این روش برای از بین بردن موهای زائد مناطق بازوها و پاها مناسب است. در ضمن پس از استفاده از این دستگاه حتما قسمت‌های مختلف آن را با مواد ضد عفونی كننده (مانند الكل) تمیز كنید تا هنگام استفاده مجدد در پوست شما ایجاد عفونت نكند. لیزر : لیزر مطمئن‌ترین روش در برطرف كردن موهای زائد بدن است چرا كه فقط جهت نفوذ در ریشه مو طراحی شده است. بنابراین برای بقیه قسمت‌های بدن شما، عامل مخربی محسوب نمی‌شود. در عملیات درمانی لیزر مراقبت‌های لازم انجام می‌شود تا پوست اطراف صدمه ای نبیند. ماده ای كه به مو رنگ می دهد، ملانین نام دارد. این ماده نور را از لیزر جذب كرده و آن را تبدیل به حرارت می كند این حرارت به اندازه ای است كه مكانیسم رشد مو را غیر فعال كرده و از كار می اندازد و به این ترتیب باعث از بین رفتن فولیكول مو می شود. درست است كه در این روش نیاز به چندین مرحله درمان است اما مطمئناً بیشترین اثر را بر روی موهایی كه در مرحله رشد هستند دارد. از طرفی لیزرها سریعتر عمل می كنند و در مقایسه با تكنیك‌ها و روش‌های دیگر مانند مومك انداختن، بی رنگ كردن ،كندن، اصلاح كردن با تیغ و الكترولیز در كاهش تعداد موها تقریبا نتیجه كار دائمی است. لیزر درمانی بیش از همه در افرادی با موهای تیره و پوست روشن قابل استفاده است. علاوه بر مو، پوست هم رنگ خود را از ملانین می‌گیرد و پوست تیره با ملانین بیشتر می تواند، انرژی لیزر بیشتری را جذب كند كه منجر به آسیب پوست و بی‌رنگ شدن آن می شود. به هرحال پزشكان شروع كرده‌اند به استفاده از وسایل و تكنیك‌های لیزری كه نتایج بهتری را برای افراد تیره پوست دارند. تنها محدودیت برای استفاده از این روش درمانی قیمت و هزینه آن است كه بسیار گران است. معمولا دو هفته پس از انجام لیزر موها ریزش پیدا می‌كند و در فواصل۵/۱ تا ۲ ماه موها دوباره رشد می‌كند، ‌هنگامی كه حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد موهای بار قبل رشد كرد، زمان مناسب برای انجام مجدد لیزر است، این فاصله می‌تواند بین ۵/۱ تا ۳ ماه باشد. معمولا با انجام ۴ تا ۷ بار عمل لیزر بیمار به نتایج مطلوب می‌رسد. موهای ضخیم و مشكی بهترین هدف برای هر لیزر هستند و به راحتی معدوم می‌شوند، ولی موهای سفید تاكنون جواب مطلوبی به لیزر نداده‌اند. اگر قصد استفاده از لیزر را دارید یك ماه قبل از عمل لیزر و در طول درمان موها را از ریشه نكنید زیرا كه نور لیزر در پیاز موی در حال رشد و فعال جذب می‌شود. با قطع كردن ساقه‌های مو از سطح پوست و تراشیدن، می‌توانید موها را در این وضعیت فعال و پاسخگو به نور لیزر نگاه دارید. هیرسوتیسم و بارداری : بیشتر زنان در زمان‌ ‌بارداری به درجاتی از پر موئی دچار می‌شوند كه در صورت واضح تر از نواحی دیگر است‌. ‌این پرموئی در نتیجه اثرات هورمونی دوران بارداری است و در فواصلی بعد از زایمان از بین می‌روند. در سر هم موها پرپشت تر می‌شوند و ریزش طبیعی مو هم كم می‌شود. بعد از‌ ‌زایمان بدلیل برگشت وضعیت هورمونی به قبل از بارداری ؛ نسبت موهای در حال رشد نیز‌ ‌به حالت طبیعی بر می‌گردد و ۳ تا ۵ ماه بعد از زایمان یك ریزش نسبتا زیاد مو را‌ ‌خواهیم داشت كه علاوه بر اثرات افت هورمون‌های دوران بارداری؛ اثرات تغذیه ای و كاهش‌ ‌املاح خونی بخصوص آهن و همچنین مسائل روحی و روانی بعد از زایمان نیز در این ریزش‌ ‌سهیم هستند. شیر دادن جدا از مسائل تغذیه‌ای هیچ نقشی در ریزش مو ندارد و اگر مادری بطور صحیح تغذیه شود و كالری و ویتامین و آهن كافی به بدنش برسد با شیر دادن هیچ‌ ‌نوع اثری در بدن وی بوجود نمی آید. این ریزش بعد از زایمان با برگرداندن كمبود مواد‌ ‌خونی و تغذیه كافی معمولا بعد از چندین ماه برطرف شده و تراكم موها به حد قبل‌ ‌از بارداری میرسد. در موارد نادری كمبود موهای ریزش كرده به حد قبل از بارداری نمی‌ ‌رسد كه نیاز به بررسی بیشتر دارد. در صورتی كه تا یك سال بعد از زایمان كمبود مو در‌ ‌سر و یا وجود موهای ضخیم در صورت و نواحی دیگر بدن كه در دوره بارداری بوجود آمده‌ ‌از بین نرود باید بیمار از نظر هورمون آندروژن و وجود كیست و علل دیگر بررسی‌ ‌گردد‌. توصیه‌هایی برای خانم‌های باردار : به خانم‌های باردار در دوران بارداری توصیه می شود كه تا بعد از وضع حمل صبر كنند. اگر وجود این موهای زائد برایشان خیلی آزار دهنده بود می توانند در صورت تمایل آنها را اصلاح كرده یا با موچین آنها را بكنند. اگر از قبل از شروع دوران بارداری موهای زائد در صورت دارید بهترین زمان برای از بین بردن موهای زائد صورت الان است. الكترولیز عمری بیش از ۱۲۰ سال دارد و در تمام این سال‌ها هیچ نمونه یا خبری از اثرات و عوارض مخرب یا سوء دوران بارداری وجود نداشته است. اما احتیاطا می‌توانند پس از وضع حمل بقیه قسمت های بدن مانند خطوط مایو، شكم و یا سینه را الكترولیز كرده و از شر موهای زائد بدن خلاص شوند. در چند هفته آخر دوران بارداری روی سینه ها و مخصوصا نوك سینه ها را نباید الكترولیز كرد. بالاخص اگر قصد دارید كه فرزندتان را با شیر خودتان تغذیه كنید باید حتماً به این نكته توجه كنید. طی ۳ ماهه آخر این دوران نیز الكترولیز شكم توصیه نمی‌شود. سینه‌ها و شكم در دوران بارداری می توانند بسیار پر مو شده باشند. همچنین از آنجائیكه كودك در آخرین ماه‌های بارداری فعال و پرتحرك می‌باشد، الكترولیز بر روی شكم می‌تواند باعث شود كه كودك در شكم مادر شروع به لگد زدن كرده و مادر را ناراحت كند. منبع : پورتال پزشكان ایران
[ جمعه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۹ ] [ 8:39 ] [ پورقاسمیان ] [ ]

"پری دریایی" بودن هم بی دردسر نیست ...


دختری که با بیماری موسوم به "سندرم پری دریایی" در پرو متولد شده است، تحت عمل جراحی جداسازی دو پا قرار گرفت. به گزارش سایت خبری "یاهو"، جراحان در پرو، خود را برای عمل جداسازی پاهای دختری آماده کرده بودند که پاهایش مانند دم ماهی به هم چسبیده است.

این دختر نه‌ماهه، "پری دریایی کوچک" نام گرفته است. به گفته پزشکان، کسانی که هنگام تولد به بیماری سندرم پری دریایی مبتلا هستند، چند روز پس از تولد می‌میرند؛ اما این دختر، سومین موردی است که تاکنون زنده مانده است. جراحی این دختر، 24 فوریه در سه مرحله انجام ‌شد و تیمی متشکل از جراحان پلاستیک، جراحان قلب و اعصاب، متخصص زنان و یک متخصص اطفال، این جراحی پنج ساعته را انجام داده اند تا توانستند پاها را از هم جدا کنند.

شاید چند تصویر ابتدای این ایمیل براتون چندان خوشایند نباشه ولی تصاویر بعدی که روند بهبودی این کودک رو نشون میده بسیار امیدوار کننده است ...
 
 
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

[ جمعه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۸۹ ] [ 21:36 ] [ پورقاسمیان ] [ ]

.:: برای مبارزه با آلرژی در فصل بهار چه کنیم؟ ::.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

یک فوق تخصص آسم و آلرژی با بیان اینکه در سال

 جاری به علت گرمای زودهنگام زودتر از موعد شاهد

 گرده افشانی درختان بوده‌ایم، گفت: به طور معمول

15 اسفند آغاز فصل گرده افشانی درختان است.
دکتر موحدی فصل گرده افشانی چمن و علف را در

 تابستان، درختچه‌ها و علف هرز را در پاییز برشمرد و

 اظهار کرد: برای تظاهرات علایم بالینی آلرژی عوامل ارثی و محیطی موثر است.

وی با اشاره به تظاهرات گوناگون آلرژی در افراد، گفت:

 به عنوان مثال برخی علایم به صورت آبریزش از بینی،

 چشم، ورم ملتحمه چشم و یا حتی درگیری بخش‌های

 تحتانی دستگاه تنفسی و بروز آسم، سرفه، خس

 خس و تنگی نفس است. وی ادامه داد: برای پیشگیری

 از بروز علایم آلرژی می‌توان دو هفته پیش از آغاز فصل

 گرده افشانی از داروهای تثبیت کننده به نام کرومولین

 سدیم استفاده کرد که به اشکال قطره و اسپری بینی در بازار یافت می‌شود.

با دو خوراکی به جنگ آلرژی بروید


یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: مصرف پیاز و

 سیر موجب افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن می‌شود

 و مصرف آن از آلرژی‌های فصل بهار پیشگیری می‌کند.

 سید ضیاءالدین مظهری افزود: در بهار گرده‌افشانی

 درختان و گل‌ها باعث ایجاد حساسیت می‌شود که

 بیشتر به صورت آب‌ریزش بینی، اختلالات تنفسی به

 شکل خس‌خس، بثورات پوستی مثل کهیر، خارش و

 نهایتاً اگزمای مخاطی به صورت تورم و التهاب بروز

 می‌کند.

این متخصص تغذیه گفت: پیاز به علت داشتن ماده‌ای به

 نام کوئرستین مانند یک ضد آلرژی عمل می‌کند و

 خوردن مرتب آن به افرادی که به گرده گیاهان در فصل

 بهار حساسیت دارند، کمک فراوانی می‌کند.

مظهری افزود: سیر نیز تقویت‌کننده بسیار قوی سیستم

 ایمنی بدن است و به عنوان یک ماده غذایی

 ضدباکتری، ضد ویروس و سرطان موجب افزایش قدرت

 سیستم ایمنی بدن می‌شود. این سبزی با افزایش

 لنفوسیت‌های T و ماکروفاژها، عوامل و ابزارهای جنگی

 سیستم دفاعی را تقویت می‌کند و در بین دیگر

 سبزی‌های دیگر هویج، اسفناج و سایر سبزی‌های

 رنگی حاوی بتاکاروتن، سیستم ایمنی بدن را تقویت و

 از بروز حساسیت‌های فصلی جلوگیری می‌کنند و به

 طور کلی افرادی که بیشتر گیاهخواری می‌کنند،

 سیستم ایمنی قوی‌تری دارند.

[ جمعه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۹ ] [ 7:54 ] [ پورقاسمیان ] [ ]
  چاپ ارسال به دوست

 آنفلوانزا (Influenza )یک بیماری ویروسی حاد دستگاه تنفسی است که در اثر ویروس آنفلوانزا ایجاد می‌گردد و با تب، سردرد، درد عضلانی، تعریق، آب‌ریزش بینی، گلو درد و سرفه تظاهر پیدا می کند. ویروس آنفلوانزا از خانواده ارتومیکوویریده بوده و یک RNA virus است. تاکنون سه نوع اصلی از این ویروس به نام‌های A و B و C شناخته شده است.

 نوع A: دارای زیرگونه های متفاوتی است و انسان، پرندگان و دیگر حیوانات را مبتلا می‌نماید. این ویروس همه گیری‌های متعدد جهانی نیز ایجاد نموده است.

نوع B: فقط انسان را مبتلا می‌نماید و با میزان کمتری مسئول ایجاد همه گیری‌های منطقه‌ای و یا گسترده بوده است.

نوع C: انسان و خوک را مبتلا می‌کند و در ایجاد موارد اسپورادیک (تک گیر) و همه گیری‌های موضعی کوچک نقش داشته است.

 

آنفلوانزا نوع A:

باعث ایجاد بیماری در گونه‌های متفاوت جانداران از جمله انسان و پرندگان می‌شود و به نسبت بقیه گونه‌ها دارای قدرت بیماری زایی بیشتری است. زیرگونه‌های آنفلوانزای A بر اساس خصوصیات آنتی‌ژنیک گلیکوپروتئین‌های سطحی خود طبقه بندی می‌شوند. این آنتی‌ژن‌ها عبارتند از هما گلوتینین (H) و نورآنیداز (N). موتاسیون مکرر ژن‌های گلیکوپروتئین‌های سطحی منجر به ایجاد تیپ‌های گوناگون می‌شود که بر اساس منطقه جغرافیایی، شماره کشت و سال جدا شدنشان نامگذاری می‌شوند.

ویروس‌های آنفلوانزا در فواصل نا منظم دچار تغییرات آنتی ژنی اساسی (Antigenic Shift) می‌شوند که این تغییرات عمدتاً نتیجه ترکیب غیر قابل پیش بینی آنتی ژن‌های ویروس‌های آنفلوانزای انسان با آنفلوانزای خوکی یا پرندگان می‌باشد. این تغییرات در واقع باعث ایجاد ویروسهای جدید می‌گردد و همین تیپ‌های ویروسی جدید هستند که پاندمی‌های بیماری را به وجود می‌آورند. ویروس آنفلوانزا در طی قرن بیستم باعث ایجاد سه پاندمی گردید که مرگ و میر بالایی را به دنبال داشت.

تغییرات نسبتاً جزئی آنتی ژنی (Antigenic Drift) نیز در ویروس‌های گروه و  به طور دائم رخ می‌دهند و سبب ایجاد همه گیری‌های متعدد منطقه‌ای می‌گردند. در واقع همین تغییرات هستند که باعث تغییر سالیانه ترکیب واکسن آنفلوانزا می‌شوند.

 

آنفلوانزای H1N1 (خوکی)

Swine flue در اثر انواع ویروس نوع A شامل (H3N2، H3N1، H1N2، H1N1) ایجاد می‌شود که متداول‌ترین نوع آن H1N1 ­ است. این ویروس در خوک قدرت بیماری زایی بالایی دارد.

بر اساس گزارشات مرکز کنترل بیماری‌ها در آمریکا (CDC) در سال‌های گذشته هر یک یا دو سال یک مورد انسانی از ابتلا به این ویروس مشاهده می‌گردید ولی در چند ماه گذشته به دلیل تغییر آنتی‌ژنیک، این ویروس قدرت سرایت به انسان و از انسان به انسان را پیدا نموده است که تحت عنوان ویروس

A/California/04/2004/H1N1  نامگذاری شده است.این ویروس یک ویروس جدید است و بیشتر مردم نسبت به آن ایمنی نداشته  و یا دارای حداقل ایمنی هستند. لذا این ویروس نسبت به آنفلوانزای فصلی دارای قدرت عفونت زایی بیشتری است. با توجه به قدرت انتقال انسان به انسان در این ویروس، تعداد کشورهایی که این ویروس جدید را گزارش می‌کنند روز به روز در حال افزایش است و با توجه به اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) هم اکنون در فاز ششم پاندمی آنفلوانزا (فاز پاندمی قرار داریم). در ماه گذشته تعدادی موارد مثبت نیز از کشورمان گزارش شده است. در بین کشورهای نزدیک به ایران کشورهایی چون ترکیه، عراق، عربستان، کویت، بحرین، هند، چین، یمن و روسیه جزء کشورهایی هستند که موارد بیماری را اعلام نموده‌اند. در این میان کشورهای عراق و عربستان با توجه به سفرهای زیارتی، در بررسی اپیدمیولوژیک از اهمیت بالایی برخوردارند (لیست آخرین اطلاعات بیماری در سایت سازمان جهانی بهداشت به آدرس www.WHO.int قرار دارد).

تعریف موارد بالینی ابتلا به عفونت با ویروس H1N1

برای درک عمیق موارد مظنون و محتمل و قطعی بیماری، آگاهی از این نکته ضروری است که این بیماری از لحاظ بالینی دارای طیف وسیعی است که عبارنتد از:

 

(1)    موارد بالینی خفیف [بیماری مشابه آنفلوانزا (Influenza like illness)]

(2)    موارد شدیدتر از نظر بالینی [هر گونه بیماری شدید و حاد دستگاه تنفسی تحتانی (SARI) بالاخص پنمونی]

(3)    موارد بی علامت

علایم بالینی: تب بیش از 8/37 درجه، آب‌ریزش بینی، سرفه، گلودرد و علایمی چون: سردرد، تنگی نفس، میالژی، درد مفصلی، تهوع، استفراغ و اسهال.

 

تعریف موارد بیماری (Case definition)

(A) موارد مظنون (Suspected case)، بیماری تنفسی حاد یعنی تب بالای 8/37 درجه بعلاوه 2 یا بیشتر از این علامت‌ها: احساس انسداد بینی، گلودرد، سرفه به همراه حد اقل یک خصیصه اپیدمیولوژیک

 

خصیصه‌های اپیدمیولوژیک (Epidemiologic Criteriae)

الف) کسی که در 7 روز قبل مقیم منطقه‌ای بوده که از آن منطقه یک مورد یا بیشتر از موارد قطعی آنفلوانزای H1N1 گزارش شده، یا در 7 روز گذشته به این مناطق سفر داشته است.

ب) فردی که طی 7 روز گذشته با فردی که مورد قطعی یا محتمل H1N1 بوده، در تماس نزدیک بوده باشد.

 

(B) موارد محتمل، مورد مظنون+ یک تست مثبت غیر قابل گروه بندی توسط RT-PCR برای آنفلوانزای A

 

(c) موارد قطعی، مورد مظنون+ تشخیص قطعی آزمایشگاهی

 

تشخیص قطعی آزمایشگاهی:

(1) Real time PCR (RT-PCR) مثبت

(2) کشت مثبت ویروسی

(3) افزایش 4 برابری در تیتر آنتی بادی‌های خنثی کننده ویژه ویروس H1N1

 

پیشگیری و درمان

در حال حاضر در ایران واکسنی برای این ویروس وجود ندارد. دو داروی زانامیویر و استامیویر، داروهای موثر بر این ویروس هستند که برای درمان بیماران و کموپروفیلاکسی موارد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در حال حاضر داروی استامیویر در مراکز بهداشتی موجود می‌باشد. تصمیم گیری برای درمان بیماران بر اساس دستور العمل‌های موجود و طبق نظر فوکال پوینت علمی برنامه انجام می‌گیرد.

در پایان بهتر است بدانیم که بیماری آنفلوانزای خوکی یک بیماری مهلک و کشنده نیست و میزان درصد کشندگی (mortality rate) آن حتی از آنفلوانزای فصلی نیز کمتر است، بنابراین نباید در صورت آلودگی به این بیماری دچار ترس و وحشت شد. تنها نکته حائز اهمیت در این میان میزان شیوع این بیماری است، که بسیار بیشتر از آنفلوانزای فصلی است. برای درک بیشتر مطلب، به مثال زیر توجه کنید؛

اگر میزان کشندگی آنفلوانزای فصلی 2 درصد باشد و 100 نفر به این بیماری مبتلا شوند، 2 نفر فوت خواهند کرد، پس میزان تلفات 2 نفر خواهد بود.

حال در نظر بگیرید که میزان کشندگی آنفلوانزای خوکی 2/0 درصد (10 برابر کمتر از آنفلوانزای فصلی) باشد، ولی این ویروس یک میلیون نفر را آلوده کند؛ در این صورت 2000 نفر خواهند مرد، پس میزان تلفات 2000 نفر خواهد بود.

برای پیشگیری از وقوع این بیماری در مدارس توصیه می‌شود که افراد مشکوک در منزل استراحت کرده و تا زمانی که صلاحدید پزشک معالج آن‌هاست به مدرسه مراجعه نکنند. تا حد امکان از دست دادن و دیده بوسی کاسته شود. شستن دست‌ها با اینکه عملی ساده به نظر می‌رسد اما از ماسک زدن تاثیر بیشتری دارد.

(نویسنده: دکتر علی سینا شاهی)

برگرفته از سایت خانه زیست شناسی
[ سه شنبه چهاردهم مهر ۱۳۸۸ ] [ 0:16 ] [ پورقاسمیان ] [ ]
آمبولي‌ ريه‌

pulmonary embolism

شرح بيماري
آمبولي‌ ريه‌ وجود لخته‌ خون‌ يا چربي‌ (به‌ ندرت‌) در يكي‌ از شريان‌هايي‌ كه‌ به‌ بافت‌ ريه‌ها خونرساني‌ مي‌كنند. لخته‌ خون‌ در ابتدا در يكي‌ از وريدهاي‌ عمقي‌ اندام‌ تحتاني‌ يا لگن‌ شكل‌ مي‌گيرد. آمبولي‌ چربي‌ معمولاً از ناحيه‌ يك‌ شكستگي‌ استخواني‌ تشكيل‌ مي‌شود. لخته‌ خون‌ يا آمبولي‌ چربي‌ از طريق‌ جريان‌ خون‌ و با عبور از قلب‌ به‌ يكي‌ از شريان‌هاي‌ مشروب‌ كننده‌ بافت‌ ريه‌ راه‌ يافته‌ و در آنجا مستقر مي‌گردد. اين‌ پديده‌ سبب‌ انسداد شريان‌ مزبور و در نتيجه‌ كاهش‌ توانايي‌ تنفسي‌ و گاهي‌ تخريب‌ بافت‌ ريه‌ مي‌گردد. آمبولي‌ ريه‌ در همه‌ سنين‌ ممكن‌ است‌ رخ‌ دهد ولي‌ در بزرگسالان‌ شايع‌تر است‌.
   علايم‌ شايع‌
كوتاهي‌ نفس‌ ناگهاني‌
غش‌ كردن‌ يا حالت‌ غش‌ پيدا كردن‌
درد قفسه‌ سينه‌
سرفه‌ (گاهي‌ همراه‌ با خلط‌ خوني‌)
تندي‌ ضربان‌ قلب‌
تب‌ خفيف‌ قبل‌ از بروز علايم‌ فوق‌ معمولاً تورم‌ و درد اندام‌ تحتاني‌ وجود دارد.
   علل‌
لخته‌ شدن‌ خون‌ در وريدهاي‌ عمقي‌. اين‌ حالت‌ هر زمان‌ كه‌ خون‌ در داخل‌ وريد تجمع‌ يافته‌ و به‌ خوبي‌ جريان‌ نداشته‌ باشد مي‌تواند ايجاد شود.
   عوامل تشديد كننده بيماري
سن‌ بالاي‌ 60 سال‌
هرگونه‌ آسيب‌ يا بيماري‌ مستلزم‌ استراحت‌ طولاني‌ در بستر
نشستن‌ در يك‌ وضعيت‌ ثابت‌ به‌ مدت‌ طولاني‌ مثلاً در طي‌ مسافرت‌ با هواپيما
جراحي‌ اخير
نارسايي‌ احتقاني‌ قلب‌
اختلالات‌ ريتم‌ قلب‌
پلي‌سيتمي‌؛ كم‌ خوني‌ هموليتيك‌
شكستگي‌ استخوان‌
چاقي‌؛ استعمال‌ دخانيات‌
بارداري‌
مصرف‌ قرص‌هاي‌ ضد بارداري‌ به‌ خصوص‌ در خانم‌هاي‌ سيگاري‌
    پيشگيري‌
از استراحت‌ طولاني‌مدت‌ در بستر در طي‌ بيماري‌ خودداري‌ كنيد. در طي‌ دوره‌ نقاهت‌ از جوراب‌ كشي‌ استفاده‌ كنيد (چه‌ در هنگام‌ استراحت‌ در بستر و چه‌ در هنگام‌ برخاستن‌ از بستر)
پس‌ از جراحي‌ هر چه‌ سريعتر حركت‌ اندام‌هاي‌ تحتاني‌ و راه‌ رفتن‌ را شروع‌ كنيد.
خودداري‌ از استعمال‌ دخانيات‌، به‌ خصوص‌ در خانم‌هاي‌ 35 سال‌ به‌ بالا كه‌ قرص‌ ضد بارداري‌ مصرف‌ مي‌كنند.
اجتناب‌ از جراحي‌هاي‌ غير ضروري‌. در اين‌ موارد از روش‌هاي‌ ديگري‌ غير از جراحي‌ استفاده‌ كنيد.
در طي‌ سفر هر 2-1 ساعت‌ مدتي‌ ايستاده‌ و راه‌ برويد.
مصرف‌ يك‌ قرص‌ آسپرين‌ در روز ممكن‌ است‌ نقش‌ پيشگيري‌ كننده‌ در اين‌ زمينه‌ داشته‌ باشد؛ در اين‌ باره‌ با پزشك‌ خود مشورت‌ كنيد.
   عواقب‌ مورد انتظار
معمولاً مراقبت‌هاي‌ ويژه‌ در عرض‌ 14-10 روز بهبود مي‌يابد.
    عوارض‌ احتمالي‌
مرگ‌ سريع‌الوقوع‌ در اثر يك‌ لخته‌ بزرگ‌ كه‌ بيش‌ از 50% جريان‌ خون‌ ريه‌ها را مسدود كند.
خونريزي‌ شديد داخل‌ ريه‌ دراثر لخته‌هاي‌ كوچكتر
    درمان‌
    اصول‌ كلي‌
بررسي‌هاي‌ تشخيصي‌ ممكن‌ است‌ شامل‌ راديوگرافي‌ قفسه‌ سينه‌، اسكن‌ ريه‌، آنژيوگرافي‌ ريه‌، نوار قلب‌، سمع‌ قلب‌ و ريه‌، و آزمايش‌هاي‌ خون‌ جهت‌ اندازه‌گيري‌ عوامل‌ انعقادي‌ و زمان‌ پروترومبين‌ باشد.
هدف‌ درماني‌ عبارتست‌از:
حفظ‌ عملكرد قلب‌ و ريه‌ در حد قابل‌ قبول‌ (تا برطرف‌ شدن‌ لخته‌) و جلوگيري‌ از عود آمبولي‌
جراحي‌ ممكن‌ است‌ به‌ منظور بستن‌ وريد بزرگ‌ منتهي‌ به‌ قلب‌ و ريه‌ (وريد اجوف‌) يا قرار دادن‌ يك‌ صافي‌ در داخل‌ آن‌ براي‌ جلوگيري‌ از عبور لخته‌ها به‌ سمت‌ قلب‌ لازم‌ باشد (به‌ ندرت‌)
استفاده‌ از جوراب‌كشي‌ يا پيچيدن‌ ساق‌ پا با باند كشي‌
از نشستن‌ به‌ حالتي‌ كه‌ ساق‌ها يا مچ‌ پاها را روي‌ يكديگر بيندازيد خودداري‌ كنيد.
در هنگام‌ نشستن‌ طولاني‌ مدت‌ طوري‌ بنشينيد كه‌ پاها بالاتر از ران‌ها قرار گيرند.
در هنگام‌ خوابيدن‌ پاها را بالاتر از سطح‌ بستر قرار دهيد.
    داروها
داروهاي‌ ضد انعقاد در جهت‌ حل‌ كردن‌ لخته‌ و جلوگيري‌ از ايجاد دوباره‌ آن‌. سطح‌ داروهاي‌ ضد انعقاد بايد به‌ طور مرتب‌ اندازه‌گيري‌ شود تا اطمينان‌ حاصل‌ شود سطح‌ آنها در حد مطلوب‌ و بي‌خطر است‌.
تجويز اكسيژن‌، در صورت‌ نياز
آنتي‌بيوتيك‌ها، در موارد آمبولي‌ عفوني‌
    فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري
تا هنگام‌ برطرف‌ شدن‌ علايم‌ التهابي‌ ناشي‌ از لخته‌ شدن‌ خون‌ در بستر استراحت‌ نماييد. در طي‌ استراحت‌ در بستر اندام‌هاي‌ تحتاني‌ را به‌ طور مكرر حركت‌ دهيد تا به‌ جريان‌ يافتن‌ خون‌ در آن‌ها كمك‌ شود.
    رژيم‌ غذايي‌
رژيم‌ خاصي‌ نياز نيست‌.
    درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟:

اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌تان داراي‌ علايم‌ آمبولي‌ ريه‌ باشيد. اين‌ حالت‌ يك‌ اورژانس‌ است‌!
بروز موارد زير در طي‌ درمان‌:
ـ درد قفسه‌ سينه‌
ـ سرفه‌ همراه‌ خلط‌ خوني‌
ـ كوتاهي‌ نفس‌
ـ تشديد تورم‌ و درد ساق‌ پا

http://www.irteb.com  : منبع

[ دوشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۷ ] [ 23:51 ] [ پورقاسمیان ] [ ]
معجون عسل و میوه‌های مغزدار در كاهش چربی خون موثر است
 

متن كامل:
مصرف عسل و میوه‌های مغزداری چون پسته، فندق و گردو باعث كاهش كلسترول خون می‌شود.
افراد برای كاهش كلسترول خون باید عسل، بادام، پسته، فندوق و گردو را هم به میوه‌ها و سبزی‌های رژیمی خود اضافه كنند.
نتایج تحقیقات نشان داد كه عسل حاوی مقادیر زیادی آنتی‌اكسیدان است و مانند اسفناج، سیب، پرتقال و توت فرنگی می‌تواند با تولید رادیكال‌های آزاد آسیب‌رسان به سلول‌ها، مبارزه كند.
در این بررسی ۲۵ مرد ۱۸ تا ۶۸ ساله به مدت پنج هفته آزمایش شدند و در این مدت هر یك از آنها روزانه چهار قاشق غذاخوری عسل كه در یك لیوان آب حل شده بود، ‌خوردند و پس از پایان پنج هفته مشخص شد كه سطح آنتی اكسیدان‌ها در خون این افراد نسبت به قبل بالاتر رفته و میزان كلسترول آنها پایین آمده است.
در مطالعه دیگری هم نشان داده شد كه مصرف میوه‌های مغزدار مثل بادام با این كه خودشان حاوی چربی هستند ولی چون چربی آنها از نوع چربی غیر اشباع است، باعث كاهش میزان كلسترول بد یا LDL شده، در نتیجه خطر بیماری‌های قلبی را كاهش می‌دهند.
[ یکشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۷ ] [ 0:30 ] [ پورقاسمیان ] [ ]

شناخت تب :

 

شايد تب  قديمي ترين و شناخته شده ترين مشخصه بيماري باشد. فايده تب براي موجود به طور يقين مشخص نيست .به نظر مفيد مي رسد كه بعنوان پاسخ به عفونت ها و ساير بيماري ها تكامل پيدا كرده و باقي مانده است. نخستين مطالعه درباره دماي بدن در سال 1868 مربوط به يك پزشك آلماني به نام كارل وندريش  است.

مطالعات ايمونولوژيك نشان‌دهنده اين نكته است كه افزايش جزئي درجه حرارت بدن قدرت سيستم ايمني را در مقابل عفونت ممكن است افزايش دهد كه يك نتيجه مطلوب مي باشد. هيپوتالاموس مغز در انسان بطور طبيعي درجه حرارت مركزي بدن را تنظيم مي كند و نسبت به افزايش و كاهش درجه حرارت محيط حساس بوده و با فرستادن ايمپالسهايي باعث تنظيم درجه حرارت بدن مي‌گردد.دماي بالاي بدن (تب) سرعت ضربان هاي قلب را زياد مي كند، بنابراين گلبولهاي سفيد نيز سريعتر به محل عفونت رسانده مي شوند. ماكروفاژ با بلعيدن باكتري درون خود درعفونت ها باعث آزاد شدن آندوتوكسين ها مي شود كه  اين مواد سبب ترشح  اينترلوكين-1(1 IL-) از ماكروفاژها مي شوند. اينترلوكين-1 باعث ميشود كه هيپوتالاموس؛ پروستا گلاندين بيشتري توليد مي كند، اين ماده باعث بروز تب مي شود. دماي طبيعي بدن بيشتر افراد بين 36.2 تا 37.2 است. تب كمتر 40 درجه، نيازي به درمان ندارد.ولي تب بالاتر از 40درجه (بويژه در كودكان) بايد فورا درمان گردد.در صورتيكه دماي بدن به 44.4 تا 45.5 برسد،بيمار حتما از بين مي رود.

 

فيزيولوژي تب :

 

تب عموما در نتيجه در معرض قرار گرفتن بدن در برابر ميكروارگانيسم‌هاي عفونت ‌زا و كمپلكس‌هاي ايمني يا ساير مواد ايجاد كننده التهاب ايجاد مي شود . در پاسخ به ويروسها و ميكروبها ، سلولهاي خوني ( مونوسيت‌ها و لنفوسيتها ) مواد شيميايي ترشح مي‌كنند كه بعنوان فاكتور تب‌زاي داخلي بوده و باعث توليد پروستاگلاندين(PG) در هيپوتالاموس قدامي مي‌شود كه آنهم به نوبه خود نقطه تنظيم درجه حرارت بدن را به نقطه بالاتري انتقال مي دهد. در انسان در پاسخ به اين افزايش تنظيم توسط يك سري مكانيسم ‌هاي فيزيولوژيك عروق پوستي منقبض شده ( تا از اتلاف حرارت جلوگيري شود ) و سوخت و ساز افزايش مي‌يابد تا درجه حرارت مركزي به 38 و بالاتر برسد(علت وجود لرز و يا احساس سرما قبل از افزايش درجه حرارت بدن ) .

سم هاي باكتريايي مثل اندوتوكسين  روي منوسيت ها، ماكروفاژ ها و سلول هاي كوپفر عمل مي كند تا سايتوكاين هايي كه به عنوان  عوامل تب زاي درونزاد ( Endogenous pyrogen ) عمل مي كنند، را توليد نمايند. تب توليد شده به وسيله سايتوكاين( IL-1 وTNF ) به علت آزاد شدن موضعي پرستاگلاندين در هيپوتالاموس قدامي ميباشد،.مهمترين سلولهاي توليد كننده IL-1 ، مونوسيت – ماكروفاژ هاي فعال شده هستند.

تعداد زيادي از ميكروارگانيسمها در محدوده باريكي از دما به خوبي رشد مي كنند وافزايش دما رشد آنها را مهار مي كند . علاوه بر اين  توليد آنتي بادي در زمان افزايش دماي بدن بالا مي رود.قبل از عرضه آنتي بيوتيك  ها تب به طور مصنوعي براي درمان سيفليس  عصبي ايجاد مي شد و اين عمل مفيد هم بود.

 

اثرات تب :

 

اثرات مفيد تب :

در آزمايشگاه ثابت شده است كه مكانيسم دفاعي بدن انسان در شرايط تب‌دار مفيدتر بوده و فعاليت بيشتري نسبت به زمان نرمال دارد. در ضمن رشد بعضي از ميكروارگانيسم‌ها در دماي بالا مهار مي‌شود .

اثرات مضرتب :

در سه مورد تب در عفونت تنفسي فوقاني مضر ميباشد :

الف ) مواردي كه شخص شديدا بيمار و ناتوان است و گرفتاري شديد ريوي و قلبي دارد.

ب ) تب بالاي 42 درجه سانتيگراد مي‌تواند منجر به آسيب عصبي شود .كه البته يك حالت خيلي نادر است .

ج ) بچه‌هاي زير 5 سال ، بخصوص 6 ماه تا 3 سال مستعد تب تشنج هستند.

علائم ديگر همراه تب عبارتند از سردرد ، بي‌اشتهايي ، ضعف ، خستگي و درد عضلاني .

 

سنتز ايكوزانوئيدها (پروستاگلاندين،ترومباكسان ،لكوترين ها):

 

فرايند التهاب و تب در اثر عملكرد مشتقات تركيبات اسيد آراشيدونيك ( يك ماده آلي20 كربنه حاوي 4 پيوند دوتايي ) مي باشد.اسيدآراشيدونيك فراوانترين و احتمالا مهمترين پيش ساز ايكوزانوئيدها(پروستاگلاندين،ترومباكسان ،لكوترين ها) مي باشد.ايكوزانوئيدها محصولات اكسيژ ناسيون اسيدهاي چرب اشباع شده با زنجير طويل هستند، كه از مسيرهاي زير سنتز مي شوند:

1)مسير پروستاگلاندين اندوپراكسيدازسنتتاز(سيكلواكسيژ ناز): سيكلو اكسيژناز اسيدآراشيدونيك(Arachidonic acid) را به پرستاگلاندين اندوپركسيد تبديل مي كند. اين مسير داراي دو ايزوزيم سنتاز ميباشد كه اين سنتازها داراي اهميت اند زيرا دراين مرحله است كه داروهاي ضدالتهاب غير استروئيدي و تب براثرات درماني خود را اعمال مي كنند.

2)مسير ليپو اكسيژ ناز: متابوليسم اسيد آراشيدونيك توسط ليپو اكسيژنازها منجر به  مشتقات هيدرواكسي و لكوترين ها مي گردد.بيشترين بررسي روي لكوترين مسير5- ليپو اكسيژ ناز صورت گرفته كه در سلولهاي التهابي (پلي مروفونوكلئرها،بازوفيل ها ، ماست سل ها ،ائوزينوفيل ها وماكروفاژها) توليد مي شود.

 

 

اثرات ايكوزونوئيدها روي بدن:

 

پرستاگلاندين كاركردهاي متفاوتي در بدن دارند،از جمله ايجاد التهاب،درد و تب ،حمايت از عملكرد پلاكت هاي خوني وغيره..

در دستگاه عصبي مركزي پروستاگلاندين ( PGE1 و PGE2 ) دماي بدن را بخصوص وقتي در داخل بطن هاي مغزي بكارروند افزايش مي دهند.عوامل تب زا،IL-1  آزاد مي كنند كه باعث افزايش سنتز و آزادن شدن پروستاگلاندين(PGE2 ) مي شود.

در دستگاه سيستم ايمني تجمع پلاكتي بطور قابل توجهي تحت تاثير ايكوزونوئيد ها واقع مي شود. نوتروفيل  ها و لنفوسيت ها يا پرستاگلاندين كمي سنتز مي كنند يا اصلا پروستاگلاندين نمي سازند، در حاليكه مونوسيت ها  ظرفيت هاي زيادي در زمينه سنتز پروستاگلاندين(PG)  و ترومباكسان(TXA) از طريق مسير سيكلو اكسيژناز دائمي و قابل تحريك دارند.

ماكروفاژهاي مونوسيت تنها سلول هاي اصلي دستگاه ايمني هستند كه مي توانند تمام ايكوزونوئيدها را سنتز كنند.لنفوسيت هاي B وT استثناهاي جالب توجهي را در مورد اين قاعده عمومي هستند كه همه سلولهاي هسته دار ايكوزانوئيد توليد مي كنند. تداخل بين لنفوسيت و ماكروفاژهاي منوسيت ممكن است باعث شود لنفوسيت ها از غشاي خود اسيد آراشيدونيك آزاد نمايند. اين اسيد بعدا توسط ماكروفاژهاي  مونوسيت جهت سنتز ايكوزونوئيد مصرف مي گردد. ايكوزونوئيد ها اثرات دستگاه ايمني را همانگونه كه از طريق پاسخ ايمني سلولي مشخص مي شود تنظيم مي كنند.   

 

مكانيسم ممانعت از سنتز ايكوزانوييد ها :

 

داروهاي آسپرين ، ناپروكسن ،استامينوفن و ايپوپروفن تشكيل PG و TXA  را ازطريق ممانعت فعا ليت سيكلو اكسيژ ناز بلوكه مي كنند براي مثال آسپرين بازدارنده طولاني اثر  سيكلواكسيژناز پلاكتي و بيو سنتز TXA است.زيرا به طور غير قابل برگشت آنزيم را استيله مي كند . وقتي سيكلو اكسيژ ناز پلاكتي استيله شد نمي تواند از طريق بيو سنتز پروتيين مجددا توليد شود زيرا پلاكتها داراي هسته نيستند. اين داروها با مهارآنزيمهاي سيكلواكسيژناز-1وسيكلواكسيژناز-2 سنتز پروستاگلاندينها (Prostaglandins) و ترومباكسان(Thromboxane) از آراشيدونيك اسيد را متوقف مي سازد.

 

نام چند داروي  ضد تب رايج:

 

1- آسپرين (Aspirin) و يا استيل ساليسيليك اسيد (Acetyl Salicylic Acid=ASA).

2- ايبو پروفن (Ibuprofen).

3- استامينوفن (Acetaminophen) .

 

 

منابع:

 G.Katzung,2001,Basic &Clinical Pharmacology

Ganong,s,2001,Review of Medical Physiology

 

تهيه و تنظيم:

1- احمد حيدري درويشاني

كارشناس ارشد زيست شناسي- فيزيولوژي جانوري

2- عليجان موسي پور

كارشناس زيست شناسي

 

 

 

 

[ یکشنبه یکم مهر ۱۳۸۶ ] [ 13:26 ] [ پورقاسمیان ] [ ]

افسردگي چيست؟

افسردگي بيماري بسيار شايع عصر ماست. و در تمامي جهان روندي فزاينده دارد. اين در حالي است كه حدود نيمي از مبتلايان به افسردگي يا از بيماري خود بي خبرند يا بيماري آنها چيزي ديگر تشخيص داده شده است.

افسردگي يك بيماري اختصاصي نيست بلكه در تماما سنين و همه نژادها، هم در زنان و هم در مردان ظاهر مي شود. افسردگي بيماري ساده اي نيست بلكه انواع گوناگون دارد به طوري كه در بعضي افراد به صورت هايي ظاهر مي شود كه ما عموماً آنها را افسردگي نمي شناسيم. افسردگي پس از آنكه درمان شد غالباً باز مي گردد.

افسردگي مسائل گوناگوني به همراه دارد. غيراز مسائل پزشكي و اندوه كه بسيار شايع است، فرد مبتلا به افسردگي خود را در كارها مورد تبعيض و از نظر اجتماعي مطرود و حتي منفور خانواده خودش مي بيند. گاهي انزواي همراه افسردگي، بيماراني را كه وضعي درمان پذير دارند به دوري از مردم يا به سوي مرگ سوق مي دهد. درباره افسردگي خبرهاي خوشي نيز وجود دارد:بيشتر انواع افسردگي قابل درمان اند.

 Depression كه غالباً افسردگي باليني، اختلالات خلق و خوي يا اختلالات عاطفي ناميده مي شود، بيمار را دچار آشفتگي انديشه، آشفتگي عاطفي، تغيير رفتار و بيماري هاي جسماني مي كند.

افسردگي باليني، از ديدگاه عملكردهاي اجتماعي بيش از ديگر بيماري هاي مزمن، بيمار را ناتوان مي كند. افسردگي كبير بيش از بيماري هاي مزمن  ششي، التهاب مفصل و ديابت ، ناتوان كننده است. افسردگي يك نشانگان (Syndrom) يعني مجموعه اي از علامات مرضي(Symptoms) مختلف است.

املاك هاي تشخيص افسردگي عبارت اند از:

1- افسرده بودن خلق و خوي در بيشتر روزها، تقريباً هر روز.

2- كاهش آشكار علاقه يا ميل به هر نوع فعاليت در زندگي.

3- كاهش يا افزايش قابل توجه وزن بر اثر كاهش يا افزايش اشتهاي غذا خوردن.

4- بي خوابي يا پرخوابي در غالب شب ها.

5- افزايش يا كاهش اعمال رواني حركتي يا فعاليت هاي ذهني.

6- خستگي يا كاهش انرژي.

7- احساس بي ارزشي يا گناهكار بودن.

8- كاهش توان انديشيدن يا تمركز ذهن و تصميم گيري.

9- انديشيدن به مرگ ( نه ترسيدن از آن) و به خودكشي، بدون داشتن طرحي براي آن ، يا اقدام به خودكشي با طرحي از پيش ريخته.

داشتن حداقل پنج علامت ياد شده براي ابتلا به افسردگي كبير كافي است. ولي علامات مرضي يك و دو بايد جزء آن علامت باشند. افسردگي نمي تواند واكنش معمولي مرگ يك عزيز باشد. همه افراد مبتلا به افسردگي تمام علامات مرضي اين بيماري را ندارند و شدت علامات مرضي در افراد مختلف متفاوت است.

انواع افسردگي

افسردگي اقسام گوناگون دارد، شايع ترين آن افسردگي كبير است كه فرد مبتلا به آن گاهي شاد و خوشدل و موقتاً فعال مي شود. نوعي از افسردگي كبير به افسردگي ماليخوليايي موسوم است كه بيمار هيچ گاه از چيزي دلخوش نمي شود  در حدود 15 درصد مبتلايان به افسردگي كبير دچار افسردگي اوهام اند كه معمولاً با خلق و خوي اندوهگين همراه است. مثلاً خود را گناهكار و غير قابل بخشش تصور مي كنند. در حدود 15 در صد مبتلايان به افسردگي كبير نيز دچار روان پريشي مي شوند.

نوع ديگري از افسردگي وجود دارد به نام "افسردگي غيرمعمول" كه بر خلاف اسمش شايع است. علامات مرضي آن عكس علامات مرضي افسردگي معمولي است كه مبتلايان كم مي خوابند و كم مي خورند. مبتلايان به افسردگي غير معمول زياد مي خوابند و زياد مي خورند و به سرعت اضافه وزن پيدا مي كنند. به قول يكي از متخصصان برجسته بيماري افسردگي ( دونالد كلاين)، افسردگي غير معمول، "مزمن" است نه" دوره اي" ؛ از بلوغ آغاز مي شود و بيماران نسبت به همه امور كم توجه اند.

نوع ديگرافسردگي، روان رنجوري است كه عموماً حدود دو سال طول مي كشد و علامات مرضي آن خفيف تر از افسردگي كبير است ولي همواره احساس ناراحتي مي كنند.

شيوع افسردگي در قرن بيستم به خصوص بعد از دو جنگ جهاني بيشتر شده است، علت آن را مصرف دارو و الكل، افزايش استرس و كاهش اشتغال گفته اند ؛ علت ديگر افزايش افسردگي تغييرات اساسي اجتماعي است. گروهي از روان شناسان بر اين باورند كه جامعه كنوني، كانوني ناسالم در درون افراد به وجود آورده و آنها را بيش از اندازه به رضايت خاطر و شكست هاي شخصي وابسته كرده است.

آنچه گفته شد جنبه نظري دارد ولي بعضي از پژوهشگران درباره جنبه علمي علت ها اظهار نظر كرده اند. بر اساس پژوهش هاي آنها، تلويزيون " منشاء عمده افسردگي است"Paul Kottl روان پزشك مركز پزشكي پنسيلوانيا كشف كرده است كه " ارتباط تنگانگي بين دسترسي مداوم كودكان به تلويزيون و افسردگي كبير در 24 سالگي وجود دارد."Kottl مي نويسد:

" اثرات اجتماعي برنامه هاي چند ساعته تلويزيوني، بايد از دلايل شروع زودرس افسردگي كبير در نوجوانان به حساب آيد، هزاران ساعت تماشاي تلويزيون، كودكان ما را در معرض خشونت هاي ابلهانه مكرر قرار مي دهد و آنها را هر چه بيشتر از تماس هاي اجتماعي با همسالان و خانواده دور مي كند."

افسردگي كبير بيشتر در دهه هاي سوم و چهارم زندگي ظاهر مي گردد و در غالب افراد بين شش ماه تا يك سال، حتي بدون درمان رفع مي شود ؛ ولي اگر درمان شود بعد از چند هفته از بين مي رود. بازگشت افسردگي در بيش از نيمي از افراد ظرف دو سال بعد از رويداد نخستين رخ مي دهد. خطر افسردگي با تعداد بازگشت ها افزايش مي يابد. بدين معني كه بعد از دو بازگشت، هفتاد در صد و بعد از سه بازگشت به نود درصد مي رسد.

عوامل زير خطر بازگشت افسردگي را افزايش مي دهند:

اگر نخستين افسردگي پيش از بيست سالگي رخ داده باشد و سابقه خانوادگي موجود باشد؛

اگرنخستين افسردگي شديد باشد و دير به درمان اقدام شده باشد؛

اگر بيماري رواني ديگري نيز وجود داشته باشد؛

اگر فرد نسبت به استرس ها يا ديگر عوامل اجتماعي آسيب پذيرتر باشد.

اگر فرد از افسردگي قبلي كاملاً  بهبود نيافته باشد؛

اگر افسردگي در اواخر عمر رخ داده باشد.

[ دوشنبه یازدهم تیر ۱۳۸۶ ] [ 22:37 ] [ پورقاسمیان ] [ ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

بهترین و باشکوه ترین چیز های جهان را نه به چشم می توان دید و نه با دست می توان سود .آن ها را باید به دل دریافت.(هلن کلر)
The best and most beautiful things in the world canot be seen or even touched.They must be felt with the heart.
لینک دوستان
امکانات وب